29 Şubat 2012 Çarşamba

ŞİRA YILDIZI

 ANA SAYFA É

 


Necm.1. İnmekte olan yıldıza andolsun ki
Necm.2. Arkadaşınız sapmadı, azmadı
Necm.3. O, hevâdan konuşmaz
Necm.4O, vahyedilenden başkası değildir
Necm.5. Onu, müthiş kuvvetleri olan biri(Allah) öğretti
Necm.6. Ki o, akıl ve re'yinde kuvvetlidir. Yöneldi 
Necm.7. Ve o(yıldız) en yüksek ufukta idi
Necm.8. Sonra yaklaştı ve sarktı.
Necm.9. Aradaki mesafe iki yay boyu oldu, hatta daha yakın
Necm.10. Verdi kuluna verdiği vahyi

Necm.45. Hiç kuşkusuz, iki çifti; erkeği ve dişiyi yaratan da O'dur;
Necm.49. Hiç kuşkusuz, Şi'ra'nın Rabbi de O'dur.

Fecr.1. Andolsun şafağa
Fecr.2. Ve on geceye
Fecr.3. Çifte ve teke
Fecr.4. Ve geceye, geçeceği sıra

 Şira(sirius) Yıldızı, Büyük Köpek Takım yıldızında yer alan bir çift yıldızdır. Gökyüzünün en parlak yıldızı olup hem kuzey yarımkürede, hem güney yarımkürede görülür. Sirius-A’nın helyak doğuşu Antik Mısır’da Nil Nehri’nin taşmalarını, Antik Yunan’da “köpek günleri”nin (kavurucu sıcak günler) başlangıcını, Polinezya’da kışı haber veriyor, Pasifik Okyanusu’nda ise gemicilere önemli bir işaret oluyordu. Eski Mısır’da “Orta Krallık” döneminde, Mısırlılar takvimlerini Sirius’un helyak doğuşuna göre düzenlemişlerdi.

Sirius Batı edebiyatında “yakan” ya da “alevler saçan” olarak betimlendi.Bu yıldızın belirmesinin ardından gelen mevsim dönemi de “yaz köpeğinin günleri” olarak bilinir.

Geleneklerde Sirius Sistemi ile ilişkilendirilen biçimsel semboller üç uçlu yaba, yay ve ok, hayvansal semboller kurt ya da köpek ve yunus, sayısal semboller ise 3, 22, 23, 44, 49 ve 50'dir.

Sirius yıldızı, ufukta en yüksek noktaya kış gündönümünde(21 Aralık) ulaşır. Bu tarihten sonra yavaş yavaş batmaya başlar.

Yay ifadesi gökyüzünde mesafe ölçmek için kullanılan bir tabir olabilir. Büyük Köpek Takımyıldızı yay ve oka benzetilerek göz kararı olarak yay uzunluğu alınmış olabilir. Avcı takım yıldızında da  yay şekli bulunur. İki yay ifadesi Şira Yıldızının ufuk noktasından yüksekliğini belirtiyor. İlk vahiyin indiği yer; Şira Yıldızının ufuk çizgisinden en yüksek noktası, hemen hemen 2 yay uzunluğunda olacak şekilde göründüğü yerdir.

 Bu ayetler, vahyin ilk iniş tarihini Şira Yıldızının gökyüzündeki konumunu ile anlatıyor olabilir.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder